Ogłoszenia

8 NIEDZIELA ZWYKŁA Ogłoszenia duszpasterskie 27.02.2022 r.

Dziś przeżywamy w parafii ostatni dzień nabożeństwa 40-godzinnego, a rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość oraz kwartalnych dni o ducha pokuty. W związku z atakiem Rosji na Ukrainę pragniemy w tej adoracji modlić się wspólnie, aby prosić dobrego Boga o pokój, powierzając Ukrainę Bożemu miłosierdziu i Matce Najświętszej.

W dniu dzisiejszym i w Środę Popielcową zbiórka do puszek na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

W przyszłą niedzielą zmiana tajemnic Żywego Różańca w kościele i kaplicach.

W tym tygodniu rozpoczynamy okres pokuty i nawrócenia zwany Wielkim Postem i czas Komunii św. wielkanocnej. Rozpoczyna go Środa Popielcowa, która jest dniem postu ścisłego i abstynencji od pokarmów mięsnych. Post ścisły obowiązuje wszystkich ludzi zdrowych pomiędzy 18 a 60 rokiem życia i polega na spożywaniu co najwyżej 3 bezmięsnych posiłków, 2 lekkich i jednego do syta. Abstynencja od pokarmów mięsnych obowiązuje każdego także chorego chrześcijanina od 14 roku życia do śmierci. Na ten dzień kościół nie udziela żadnej dyspensy. Msze św. w tym dniu w Izbach o godz. 16.00, w Banicy w kościele o godz. 18.00. Na każdej Mszy św. posypanie głów popiołem na znak pokuty za grzechy. Zachęcam, aby w tym dniu ofiarować modlitwy i post ścisły w intencji pokoju na Ukrainie. Taca przeznaczona jest na cele charytatywne. W Wielkim Poście nie bierzemy udziału w tańcach, zabawach i dyskotekach.

W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Spowiedź św. przez cały tydzień pół godz. przed mszą św. W piątek w Izbach od godz. 15.00, w Banicy od godz. 17.00.

Spotkanie rodziców i kandydatów do sakramentu bierzmowania połączone z wręczeniem krzyża i złożeniem deklaracji abstynenckiej w czwartek o godz. 18.00.

Przypominam o obowiązkowym uczestnictwie w nabożeństwie pierwszo-piątkowym uczniów klas VI i VII w ramach dalszego przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

W Wielkim Poście starajmy się brać udział w nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa w każdy piątek w Izbach o godz. 16.00, w Banicy w kościele o godz. 18.00, zaś uroczyste Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu w niedzielę w Izbach po mszy św. o godz. 9.30, w Banicy po mszy św. o godz. 11.00. Rodzice niech spełnią swój obowiązek wobec swoich dzieci zachęcając je do uczestnictwa w tych nabożeństwach. Przeżyjmy niedziele Wielkiego Postu jako czas poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, kazania pasyjne oraz spowiedź, by znowu zbierać – w głowie i w sercu – bogactwo chrześcijańskiej wiary i dobrze przygotować się do najważniejszej chrześcijańskiej uroczystości – Wielkanocy.

Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu w parafiach diecezji tarnowskiej rozpocznie się Wielkanoce Dzieło Caritas. Odział Parafialny Caritas w ramach tej tradycyjnej jałmużny wielkopostnej będzie rozprowadzał baranki i paschaliki wielkanocne, które będzie można nabyć składając ofiarę nie mniej niż 7 zł.

Rozpoczęły się prace remontowe na plebani. Dziękuję tym parafianom, którzy włączyli się w tym tygodniu do tych prac. Następnym etapem będzie wejście fachowców i dalsze prace.

W ostatnim czasie, z życzeniem anonimowości, złożono na remont pomieszczeń na plebanii, od dwóch rodzin, 5 000 i 3 000 tyś. zł. Bóg zapłać za ofiary i wszelką pomoc dla parafii.

W LITURGI TEGO TYGODNIA BĘDZIEMY PRZEŻYWAĆ

PIĄTEK – Święto Świętego Kazimierza Królewicza.

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia, składam najlepsze życzenia, i zapraszamna wspólną modlitwę w kościele.

Oferując pomoc dla Ukrainy i jego obywateli skupmy naszą uwagę na zbiórkach żywnościowych, wsparciu finansowym sprawdzonych organizacji charytatywnych i ewentualnym otwarciu naszych domów na przyjęcie uchodźców. Nie urządzajmy porządków w domu i szafach ofiarując zużyte sprzęty domowe czy ubrania, bo to nie o to chodzi. Jako naród wykazujemy ogromne serca dla każdego, któremu dzieję się krzywda, jednak z tego co obserwujemy pomoc nie zakończy się na jednorazowej akcji i może potrwać dłużej dlatego wymagać będzie pełnej koordynacji z urzędami państwowymi i organizacjami charytatywnymi.

W poniedziałek 4 marca odbierane są odpady segregowane.

MSZE ŚW. W PARAFII

ŚW. KOSMY I DAMIANA MM
W BANICY

28 luty do 06 marzec 2022 r.

Data i Dzień Tygodnia

Godzina

Intencja Mszy świętej

28.02

PONIEDZIAŁEK

6.30

Dziękczynna z prośbą o bł. Boże, potrzebne łaski i opiekę Matki
Bożej dla wszystkich dobroczyńców i ofiarodawców naszej parafii

01.03

WTOREK

18.00

 

+ Marii Skrzypniak (greg) /POCZĄTEK/

02.03

ŚRODA

16.00

IZBY

Dziękczynna z prośbą o bł. Boże, potrzebne łaski i opiekę Matki
Bożej dla całej wspólnoty parafialnej

18.00

+ Marii Skrzypniak (greg)

03.03

CZWARTEK

18.00

 

+ Marii Skrzypniak (greg)

04.03

PIĄTEK

16.00

IZBY

++ Wiernych zmarłych wypominanych w naszej parafii

18.00

+ Marii Skrzypniak (greg)

05.03

SOBOTA

6.30

+ Marii Skrzypniak (greg)

06.03

NIEDZIELA

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

8.00

++ Józefa i Anny Nowak w r. śm.

9.30

IZBY

+ Zdzisława Śliwy od rodziny Salomon

11.00

+ Marii Skrzypniak (greg)