Aktualności

Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego 3 maj 2024 r. w Bielicznej

Bieliczna to jedno z bardziej urokliwych miejsc Beskidu Niskiego. To dawna wieś łemkowska wysiedlona w czasie akcji „Wisła” w 1947 roku.

Jedynymi pozostałościami po dawnej wsi jest mała, biała cerkiewka p.w. św. Michała Archanioła, wybudowana w 1796r, cmentarz i pojedyncze drzewa owocowe będące niegdyś sadami.

Właśnie to miejsce stało się punktem otwarcia sezonu turystycznego już trzeci rok z kolei.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji turystów, na której zostały poświęcone także pojazdy, w tym motocykle, których nie brakowało. Mszy przewodniczył ks. Rafał Łukasik – proboszcz parafii Szymbark i od początku duchowy przewodnik naszych spotkań w Bielicznej, a koncelebrowali: ks. Paweł Broński – dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania Opoka w Starym Sączu, ks. Rafał Igielski – koordynator Centrum Duchowości im. św. Andrzeja Boboli w Blechnarce oraz ks. Stanisław Serafin proboszcz parafii Banica i inicjator tych wyjątkowych spotkań.

Organizacją pozostałej części wydarzenia zajęło się Koło gospodyń wiejskich z Banicy z pomocą mieszkańców Izb i Ochotniczej Straży Pożarnej z Izb i Banicy.

Dzięki nim mogliśmy skosztować domowej roboty ciast, serów, chleba i innych przysmaków, a także zjeść kiełbaski prosto z ogniska.

Dodatkowego klimatu nadawała muzyka grana na żywo zachęcająca przyjezdnych do tańca.

Bieliczną z każdym rokiem odwiedza coraz więcej osób, każdy jest mile widziany na co dowodem jest różnorodność przybyłych turystów: niektórzy zdecydowali się opuścić szklaki górskie w celu pomodlenia się i wzmocnienia sił przed kolejnymi podróżami, rodziny z dziećmi, które mogą pobyć w otoczeniu natury ciesząc się chwil spędzonych razem oraz motocykliści.

Cała otoczka historyczna tego miejsca a także zaaranżowana przez mieszkańców Izb i Banicy atmosfera nadaje niesamowitego klimatu, pozwala na odcięcie się od intensywności otaczającego nas świata i zwolnienie w codzienności.

Bieliczna jako wyjątkowy punkt turystyczny dla wędrujących po Beskidzie Niskim wydaje się wręcz idealnym miejscem na zapoczątkowanie letniego sezonu.

Antonina Adamkiewicz