Aktualności

Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego 2 maj 2026 r. w Bielicznej

Bieliczna to jedno z bardziej urokliwych miejsc Beskidu Niskiego. To dawna wieś łemkowska wysiedlona w czasie akcji „Wisła” w 1947 roku.

Jedynymi pozostałościami po dawnej wsi jest mała, biała cerkiewka p.w. św. Michała Archanioła, wybudowana w 1796r, cmentarz i pojedyncze drzewa owocowe będące niegdyś sadami.

Właśnie to miejsce stało się punktem otwarcia sezonu turystycznego już kolejny rok z kolei.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji turystów, na której zostały poświęcone także pojazdy, w tym motocykle, których nie brakowało. Mszy przewodniczył ks. Rafał Łukasik – proboszcz parafii Szymbark i od początku duchowy przewodnik naszych spotkań w Bielicznej, a koncelebrowali: ks. Paweł Broński – dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania Opoka w Starym Sączu, ks. Rafał Igielski – koordynator Centrum Duchowości im. św. Andrzeja Boboli w Blechnarce oraz ks. Stanisław Serafin – proboszcz parafii Banica i inicjator tych spotkań.

Organizacją pozostałej części wydarzenia zajęły się Koła Gospodyń Wiejskich z Banicy i Izb oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Izb i Banicy wraz z liczną grupą zaangażowanych parafian.

Dzięki nim mogliśmy skosztować domowej roboty ciast, serów, chleba i innych przysmaków, a także zjeść kiełbaski prosto z ogniska.

Dodatkowego klimatu nadawała muzyka grana na żywo zachęcająca przyjezdnych do tańca.

Cała otoczka historyczna tego miejsca a także atmosfera zaaranżowanych mieszkańców Izb i Banicy, nadaje niesamowitego klimatu i pozwala na odcięcie się od intensywności otaczającego nas świata i zwolnienie w codzienności.