Ogłoszenia

6 NIEDZIELA ZWYKŁA Ogłoszenia duszpasterskie 11.02.2024 r.

Dziś przeżywamy w parafii ostatni dzień nabożeństwa 40-godzinnego. W obecności Chrystusa Eucharystycznego chcemy przepraszać za lekceważenie przykazań Bożych i kościelnych, zwłaszcza za opuszczanie niedzielnej Mszy św. i unikanie sakramentu pokuty i pojednania. Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu oraz kwartalne dni modlitwy o ducha pokuty.

Dziękuję za złożone ofiary – z racji drugiej niedzieli miesiąca – wszelkie dobro i życzliwość czynioną dla parafii. Bóg zapłać.

W przyszłą niedzielę składka przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.

W tym tygodniu rozpoczynamy okres pokuty i nawrócenia zwany Wielkim Postem i czas Komunii św. wielkanocnej. Rozpoczyna go Środa Popielcowa, która jest dniem postu ścisłego i abstynencji od pokarmów mięsnych. Post ścisły obowiązuje wszystkich ludzi zdrowych pomiędzy 18 a 60 rokiem życia i polega na spożywaniu co najwyżej 3 bezmięsnych posiłków, 2 lekkich i jednego do syta. Abstynencja od pokarmów mięsnych obowiązuje każdego także chorego chrześcijanina od 14 roku życia do śmierci. Na ten dzień kościół nie udziela żadnej dyspensy. Msze św. w tym dniu w Izbach o godz. 1600, w Banicy w kościele o godz. 1800. Na każdej Mszy św. posypanie głów popiołem na znak pokuty za grzechy. W Wielkim Poście nie bierzemy udziału w tańcach, zabawach i dyskotekach. Od Środy Popielcowej msze św. przesuwamy w Izbach na godz. 1600, w Banicy na godz. 1800. Składka przeznaczona jest w tym dniu na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

W Wielkim Poście starajmy się brać udział w nabożeństwach wielkopostnych. Droga Krzyżowa w każdy piątek w Izbach o godz. 1600, w Banicy w kościele o godz. 1800, Gorzkie Żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu w niedzielę w Izbach po mszy św. o godz. 930, w Banicy po mszy św. o godz. 1100. Rodzice niech spełnią swój obowiązek wobec swoich dzieci zachęcając je do uczestnictwa w tych nabożeństwach.

Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu w parafiach diecezji tarnowskiej rozpocznie się Wielkanoce Dzieło Caritas. Odział Parafialny Caritas w ramach tej tradycyjnej jałmużny wielkopostnej będzie rozprowadzał baranki i paschaliki wielkanocne, które będzie można nabyć składając ofiarę nie mniej niż 10 zł. Bóg zapłać.

Zachęcam do udziału w pielgrzymce autokarowej do Częstochowy organizowanej w dniu 24 lutego br., jest jeszcze 5 wolnych miejsc.

Dziękuję pewnej rodzinie z Banicy za ufundowany obraz świętych Kosmy i Damiana, który wczoraj został zawieszony w kaplicy na plebanii. Bóg zapłać.

Wielki Post jest czasem dobrych postanowień, odwrócenia się od zła, czynienia dobra oraz odnowy duchowej, by znowu zachwycić się bogactwem chrześcijańskiej wiary i dobrze przygotować się do najważniejszej chrześcijańskiej uroczystości – Wielkanocy. To również dobry moment, aby podjąć postanowienie o trzeźwości z wpisem do księgi i ofiarowania tego wyrzeczenia w intencji ludzi uzależnionych.

W tym tygodniu rozpoczęły się ferie zimowe w szkołach podstawowych i średnich, które będą trwać dwa tygodnie. Dzieciom i młodzieży, nauczycielom, katechetom i wychowawcom życzę Bożego błogosławieństwa na czas zimowego odpoczynku.

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składam najlepsze życzenia i zapraszam
 na wspólną modlitwę w kościele.

Ogłoszenia społeczne.

Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach informuje i ostrzega przed oszustwami, do jakich dochodzi na szkodę seniorów, na terenie powiatu gorlickiego. Szczegóły na tablicy ogłoszeń.

Parafia Wysowa – Zdrój organizuje pielgrzymkę do Wilna oraz na polskie Kresy. Szczegóły na tablicy ogłoszeń.

MSZE ŚW. W PARAFII

ŚW. KOSMY I DAMIANA MM
W BANICY

12 LUTY do 18 LUTY 2024 r.

Data i Dzień Tygodnia

Godzina

Intencja Mszy świętej

12.02.2024 r.

PONIEDZIAŁEK

630

W intencji Panu Bogu wiadomej

13.02.2024 r.

WTOREK

630

W intencji Panu Bogu wiadomej

14.02.2024 r.

ŚRODA

16.00

IZBY

+ Józefa Oleśniewicza od siostry Melanii

1800

+ Marii Skrzypniak od Justyny Klimczak

15.02.2024 r.

CZWARTEK

600

W intencji Panu Bogu wiadomej

630

+ Anny Dawiec od Zofii i Jana Tomaśko

16.02.2024 r.

PIĄTEK

16.00

IZBY

+ Marii Oleksy od wnuka Wiktora z rodziną

1800

+ Marii Skrzypniak od pracowników Firmy Dreno

17.02.2024 r.

SOBOTA

630

W intencji Panu Bogu wiadomej

18.01.2024 r.

I

NIEDZIELA

WIELKIEGO POSTU

8.00

+ Jadwigi Stańskiej od Dariusza Gurby z rodziną

9.30

IZBY

+ Marii Pasoń od szwagierki Marii

11.00

Dziękczynna z prośbą o bł. Boże, potrzebne łaski, opiekę Matki Bożej
dla ofiarodawców i dobroczyńców oraz całej wspólnoty Parafialnej